Šarža 150D/144F polyesteru DTY môže prejsť testom húževnatosti pri 3,6 cN/dtex a stále môže byť zamietnutá na kruhovom pletacom stroji, pretože vlastnosť, ktorá rozhoduje o čistote chodu, je prelínanie, nie pevnosť. Pod približne 60 štipkami na meter 28-gauge stroj pevne stiahne slučky vlákna, láme ihly a zanecháva stopy, ktoré sa objavia až po farbení.
Športové oblečenie je najnáročnejším predajom odevov pre priadzu s textúrou (DTY). Tkanina je tenká, nosí sa priamo na koži, pri používaní sa tisíckrát naťahuje, perie sa pri teplote 40 C alebo vyššej a často sa farbí v nasýtených odtieňoch, ktoré odhaľujú každú nekonzistentnosť priadze. Každá z týchto podmienok sa mapuje na merateľnú vlastnosť priadze s publikovaným testovacím štandardom.
Táto príručka stanovuje výkonnostné požiadavky, ktoré sú dôležité pre výrobcov textilu, ktorí nakupujú polyesterové DTY pre športové oblečenie, číselné okienka, ktoré definujú prijateľnú dávku, a kontroly, ktoré sa oplatí vykonať pred potvrdením hromadnej objednávky.
Čo musí pokrývať špecifikácia športového oblečenia DTY
Polyesterová priadza DTY pre športové oblečenie musí súčasne spĺňať štyri požiadavky: lineárna hustota v rámci tolerancie ISO 2060, húževnatosť medzi 3,2 a 4,2 cN/dtex, zmrštenie vo vriacej vode medzi 3 % a 8 % a stálosť farby stupňa 4 alebo lepšia po praní podľa ISO 105-C06.
Slovo súčasne je časť, ktorú výrobcovia podceňujú. Kreslenie a textúrovanie falošným zákrutom prebieha v jednom kontinuálnom prechode na tom istom stroji, takže úprava na zvýšenie pevnosti tiež znižuje predĺženie a posúva zmršťovanie. Dodávateľ, ktorý zmení napätie v textúre, aby vyriešil jednu sťažnosť na krimpovanie, presunie hmotnosť hotovej tkaniny každej ďalšej objednávky.
Kresliť textúrovanú priadzu (DTY) je polyesterová priadza s nekonečným vláknom, ktorá sa vyrába ťahaním a tvarovaním vopred orientovanej priadze (POY) falošným zákrutom v jednom integrovanom procese. Fáza ťahania nastavuje pevnosť a predĺženie; fáza textúrovania nastavuje krimpovanie, objem a rozťahovanie. Obidva stupne pôsobia na rovnaké vlákno v rovnakom momente, a preto nie je možné samostatne optimalizovať žiadnu vlastnosť.
To je dôvod, prečo špecifikácia nákupu DTY musí uvádzať cieľové okno pre každú nehnuteľnosť a akceptovať, že mlyn musí pristáť vo všetkých naraz. Nákup len na základe húževnatosti, najbežnejšej skratky pri získavaní priadze, zanecháva zmršťovanie, prelínanie a obsah oleja nezvládnutý a tieto tri vlastnosti generujú väčšinu sťažností v pletacích miestnostiach.
Počet denier a filamentov Rozhodnite o látke skôr, ako sa začne pletenie
Päť lineárnych hustôt pokrýva drvivú väčšinu športového oblečenia DTY: 50D/72F, 75D/72F, 100D/96F, 150D/144F a 300D/288F a každá z nich sa vzťahuje na úzky pás hmotnosti hotovej látky.
| Denier / vlákno | Denier na vlákno | Typická hmotnosť tkaniny | Typické využitie športového oblečenia |
| 50D/72F | 0.69 | 90 až 120 g/m2 | Ultraľahké tielka, sieťované vložky, vložky |
| 75D/72F | 1.04 | 110 až 140 g/m2 | Základné vrstvy, dresové tréningové topy |
| 100D/96F | 1.04 | 140 až 170 g/m2 | Tréningové topy, ľahké legíny |
| 150D/144F | 1.04 | 170 až 220 g/m2 | Kompresné pančuchy, šortky, panely |
| 300D/288F | 1.04 | 240 až 320 g/m2 | Vonkajšie škrupiny, výstužné zóny |
Denier na vlákno (dpf) rozhoduje o tom, ako sa hotová látka cíti v ruke. Delenie denierov počtom vlákien vráti 1,04 dpf pre štyri z piatich vyššie uvedených počtov, čo je presne dôvod, prečo tieto počty dominujú športovému oblečeniu: vlákna sú dostatočne jemné na to, aby sa ľahko ohýbali na koži bez toho, aby boli také jemné, že by sa pod napätím zrútili.
Priadza 150D/144F dodávaná ako 150D/136F upletie bez jediného zastavenia stroja, ale dpf stúpne na 1,10 a poťah látky, lesk a tepelná ruka sa všetky posunú. Tento rozdiel je viditeľný na paneli vedľa seba pod osvetlením D65 a to je dôvod, prečo počet vlákien patrí skôr do špecifikácie než do poznámky pod čiarou.
Tolerancia Denier so sebou nesie priame náklady na látku. Odchýlka 2% na priadzi 150D posunie hmotnosť hotovej látky o približne 3% až 4%, čo je dosť na to, aby nedosiahla 5% toleranciu hmotnosti na 160 g/m2 single jersey.
Húževnatosť, predĺženie a cyklická únava
Polyester DTY pre športové oblečenie je špecifikovaný na 3,2 až 4,2 cN/dtex húževnatosť s 18 % až 30 % predĺžením pri pretrhnutí, merané podľa ISO 2062 na vzorkách upravených podľa ISO 139 pri 20 C a 65 % relatívnej vlhkosti.
| Nehnuteľnosť | Skúšobný štandard | Okno športového oblečenia | Ako vyzerá miss |
| Lineárna hustota | ISO 2060 | V rámci 2,0 % nominálneho deniera | Posun hmotnosti látky, nesúlad stroja |
| Húževnatosť | ISO 2062 | 3,2 až 4,2 cN/dtex | Ihlové línie, vyťahovanie švov |
| Predĺženie pri pretrhnutí | ISO 2062 | 18 % až 30 % | Krehká priadza, pretrhnutie slučky pri vysokej rýchlosti |
| Krimpovacia kontrakcia | Spôsob dodávateľa | 25 % až 45 % | Plochá ruka, malý objem, slabé zotavenie |
| Zmršťovanie vriacou vodou | ISO 2505 | 3 % až 8 % | Skreslenie stehu, rozmerový drift |
| Prelínanie | Počet škvŕn na meter | 60 až 120 štipcov/m | Slučky vlákna, poškodenie ihly, barre |
| Dokončite obsah oleja | Extrakcia rozpúšťadlom | 0,3 % až 0,8 % | Statické, rozprestreté vlákno, farebné škvrny |
Húževnatosť bez predĺženia je pasca. Priadza s hodnotou 4,2 cN/dtex so 14 % predĺžením sa na ihle počas vysokorýchlostného pletenia pretrhne a pri opakovanom predlžovaní sa unaví skôr ako priadza 3,5 cN/dtex s predĺžením 24 %. Na párovaní záleží viac ako na prečítaní jedného čísla samostatne.
Obsah oleja je test, ktorý sa najčastejšie vynecháva. Úroveň konečnej úpravy pod 0,3 % zvyšuje statickú elektrinu a umožňuje roztiahnutie vlákien na ihlách; nad 0,8 % hrozí zafarbenie vo farbiacom kúpeli. Väčšina závodov DTY sa zameriava na 0,4 % až 0,6 %. Plný rozpis štandardných testov kvality DTY pokrýva obsah oleja spolu so stabilitou krimpovania a miešaním.
Cyklická únava oddeľuje športové oblečenie od bežného oblečenia. Kompresia tesná sa predĺži o 20 % až 30 % pri každom nosení a cieľom obnovenia je aspoň 90 % do 60 sekúnd po uvoľnení. Priadza pri 3,2 až 4,2 cN/dtex s 18 % až 30 % predĺžením a zvlnenou kontrakciou 25 % až 45 % udržuje toto zotavenie. Tuhšia priadza s vyššou pevnosťou a nízkym zvlnením nie.
Krimpovanie, hromadné zmršťovanie a zmršťovanie vriacou vodou
Teplom vytvrdzovaný polyester DTY pre športové oblečenie sa bežne zráža vriacou vodou pri 3 % až 8 %; pod 3 % je tkanina úplet plochá a tenká a nad 10 % sa slučky uzatvárajú počas farbenia a konečná hmotnosť sa pohybuje mimo schválený rozsah.
Nízke zmrštenie, 2% až 4%
- Stabilné hotové rozmery po sušení v sušičke
- Opakovateľná hmotnosť látky naprieč šaržami farbiva
- Ostrejšia a plochejšia ruka na tenkých dresoch
- Vyžaduje agresívnejšie nastavenie tepla a vyššie napätie textúry
- Hromadný a krycí pokles pri rovnakom denier
Vyššie zmrštenie, 8% až 12%
- Plnejšia ruka a vyšší objem pri rovnakom denier
- Mäkší, teplejší povrch pre základné vrstvy
- Riziko deformácie slučky počas farbenia
- Špirálovosť a ihlová línia z jedného džerseja
- Posun hmotnosti, ktorý porušuje toleranciu 5% gsm
Praktickým pravidlom je prispôsobiť zrážanie odevu skôr ako preferovaný pocit priadze. Jednodžersejové tréningové tričko s gramážou 140 g/m2 toleruje 4 až 6 % zrážanie. Kompresné legíny pletené na 32-gauge stroji potrebujú spodnú hranicu tohto rozsahu, pretože deformácia stehu pri permanentnom napnutí je oveľa menej zhovievavá ako deformácia pri voľnom úplete.
Riadenie vlhkosti pochádza z vlákna, nie z polyméru
Polyester absorbuje približne 0,4 % vlhkosti pri 20 °C a 65 % relatívnej vlhkosti, takže nasiakavosť v športovom oblečení závisí skôr od prierezu vlákna a konštrukcie tkaniny než od samotného polyméru.
Výška kapilárneho vzlínania po 30 minútach podľa prierezu vlákna
Orientačné obchodné rozsahy pre priadzu z polyesterového vlákna, vyjadrené v milimetroch nárastu.
Okrúhly prierez dáva najnižší kapilárny vzostup, približne 40 až 60 mm za 30 minút. Prechod na trojlaločné alebo krížovo tvarované vlákno pridá kanály, ktoré odvádzajú kvapalinu preč z pokožky a zdvihne rovnakú veľkosť na 100 mm a viac. Ide o rozhodnutie o výbere priadze prijaté pred zadaním objednávky, nie o konečné rozhodnutie prijaté potom.
Priepustnosť vzduchu je druhá polovica komfortu. Letné pletené športové oblečenie sa bežne zameriava na 150 až 400 mm/s podľa ISO 9237; pod týmto pásom je odev počas cvičenia vlhký bez ohľadu na to, ako dobre priadza knôt.
Lesk patrí do tej istej konverzácie. Svetlé priadze odrážajú viac viditeľného svetla a sú chladnejšie a technickejšie, zatiaľ čo polomatné priadze rozptyľujú svetlo a maskujú nepravidelnosti stehu. Reflexné tóny s nízkou absorpciou, ako je napríklad strieborná šedá, sa často volia pre tréningy v horúcom počasí z rovnakého dôvodu.
Plnofarebná strieborná séria Polyester DTY priadza ZE0006-ZE0668 121 Polomatná polyesterová priadza so strieborným leskom s textúrou a plnofarebným prispôsobením pre technické športové oblečenie, čalúnenie, automobilové interiéry a pletené doplnky. Zobraziť produkt → Farebná stálosť a farebná stálosť pre športové oblečenie
Športové oblečenie DTY by malo byť špecifikované na stupni 4 alebo lepšom pre farebnú stálosť pri praní podľa ISO 105-C06 a stupni 4 alebo lepšom pre potenie podľa ISO 105-E04, pričom sýte odtiene, ako je kráľovská modrá a horúca ružová, sa udržia najťažšie.
Schválenie odtieňa sa bežne vykonáva pri rozdiele farieb 1,0 alebo menej oproti schválenej predlohe pod osvetlením D65, sprísneným na 0,8 alebo menej pre svetlé tóny. Prísnejšie číslo existuje, pretože ľudské oko rozoznáva malé posuny na svetlých miestach oveľa ľahšie ako na tmavých.
Konzistencia farbenia začína pri priadzi. Dve balenia z tej istej šarže, ktoré sa líšia obsahom oleja, sa vyfarbia rôznymi rýchlosťami a rozdiel sa znovu prejaví ako útkové alebo špirálové tieňovanie v hotovom odeve. Preto je farebná karta dodávateľa skôr pracovným dokumentom než marketingovým hárkom. Hengke Textile Technology Co., Ltd. udržiava a index farebných kariet desať strán pokrývajúcich béžovú, modrú, hnedo-kari, sivú, zelenú, oranžovo-žltú, ružovú, fialovú a červenú, čo je praktický východiskový bod pre zladenie športového odtieňa.
Hlboké nasýtené modré sú klasickým problémovým odtieňom. Kráľovská alebo námornícka modrá pri 150D/144F si musí udržať svoju hĺbku počas piatich domácich praní pri 40 °C bez zošednutia alebo krvácania do bielej manžety.
Ekologická modrá séria Polyesterová priadza DTY ZB0118 350 OEKO-TEX certifikovaná tmavomodrá pigmentová DTY priadza s vysokou elasticitou pre technické pracovné odevy, exteriérový nábytok, automobilové interiéry a športové oblečenie. Zobraziť produkt → Pred hromadným kontrolným zoznamom pred potvrdením objednávky DTY
Päť kontrol rozhodne, či je šarža športového oblečenia DTY bezpečná pre hromadné: variácia denierov medzi cievkami, počet miešaní, zmrštenie varením a farbením, obsah oleja a odtieň oproti schválenému štandardu.
- Zmerajte denier a počet vlákien na najmenej dvadsiatich cievkach, nie z jedného balenia. Na rozdieloch v rámci šarže záleží viac ako na priemere, pretože nerovnomerné balíky sa pletú do nerovnomernej látky.
- Spočítajte zmiešavacie štrbiny na meter najmenej na piatich baleniach. Pod 60 štipcov/m na 28-gauge stroji je odmietnutie a 80 až 120 nips/m je pohodlný pracovný pás pre jemné pletenie.
- Na dodanej dávke otestujte zmrašťovanie vriacou vodou podľa ISO 2505, potom upleťte 30 cm hadičku, zafarbite ju a znova zmerajte. Druhé číslo je číslo, ktoré predpovedá hotové rozmery odevu.
- Skontrolujte obsah konečného oleja extrakciou rozpúšťadlom. Udržujte partiu medzi 0,3% a 0,8%, s 0,4% až 0,6% ako cieľ pre kruhové pletenie.
- Posúďte odtieň pod osvetlením D65 oproti schválenému štandardu a zaznamenajte nameraný farebný rozdiel namiesto slovného posúdenia. Vzorkovník si ponechajte pre ďalšiu objednávku.
Overenie odtieňa je kontrola najčastejšie komprimovaná pod tlakom plánu a je najdrahšia, ktorú treba preskočiť. Bledé tóny nechávajú najmenej miesta: farebný rozdiel 0,6 je viditeľný už v zloženom paneli, zatiaľ čo rovnaký posun na drevenom uhlí úplne zmizne.
Ľahká mäkká polyesterová priadza DTY ZR0161-ZR0313 758 pre športové oblečenie Ľahká bavlnená priadza DTY v 75D/72F a 150D/144F počíta s odvodom vlhkosti pre športové oblečenie, vnútorné oblečenie, plavky a pančuchový tovar. Zobraziť produkt → Otázky, ktoré sa pýtajú kupujúci pred špecifikovaním športového oblečenia DTY
Ktorý polyesterový DTY denier sa najlepšie hodí k športovému oblečeniu?
Väčšinu objemu nesú dve čísla: 75D/72F pre dresy a základné vrstvy medzi 110 a 140 g/m2 a 150D/144F pre legíny a kompresné štýly medzi 170 a 220 g/m2. Obe majú jemnosť 1,04 denier na vlákno, čo je jemnosť, ktorá si vyžaduje mäkké športové oblečenie.
Akú pevnosť by mal mať polyester DTY pre športové oblečenie?
Špecifikujte 3,2 až 4,2 cN/dtex podľa ISO 2062 s 18 % až 30 % predĺžením pri pretrhnutí. Pod 3,0 cN/dtex riziko vytiahnutia ihly a švu v tenkom single Jersey prudko stúpa, zatiaľ čo vysokopevnostné triedy nad 4,5 cN/dtex sú zvyčajne vyhradené pre priemyselné a sieťové aplikácie, a nie pre odevy.
Aké veľké zmrštenie vriacou vodou je prijateľné?
Medzi 3% a 8%, merané podľa ISO 2505. Pod 3% je úplet plochý a ľahký; nad 10% sa slučky počas farbenia zmršťujú a hotová hmotnosť sa pohybuje mimo tolerancie 5%, čo je dostatočné na to, aby nesplnila schválenú špecifikáciu gsm.
Odvádza polyester DTY vlhkosť sám od seba?
Nie. Polyester absorbuje len asi 0,4% vlhkosti pri 65% relatívnej vlhkosti, takže knôt pochádza z kapilárnych kanálikov vytvorených prierezom vlákna a štruktúrou pleteniny. Kruhový prierez poskytuje približne 40 až 60 mm kapilárneho vzostupu za 30 minút, zatiaľ čo trojlaločné alebo krížovo tvarované vlákna dosahujú 100 mm a viac za rovnakých podmienok.

-2.png)
-2.png)
-3.png)